Zasady eksploatacji koparek w okresie jesienno-zimowym

Wymiana gąsienicy gumowej w koparce – najważniejsze informacje
23 września, 2020
Dlaczego warto wybrać gumowe gąsienice do koparki?
30 listopada, 2020

Zasady eksploatacji koparek w okresie jesienno-zimowym

Chłodne miesiące to niezwykle trudny czas dla branży budowlanej oraz stosowanego specjalistycznego sprzętu. Warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, a także niska temperatura, zdecydowanie nie ułatwiają pracy maszynom budowlanym. Aby eksploatacja niniejszego sprzętu nie nastręczała dodatkowych problemów, koniecznie trzeba wiedzieć, jak prawidłowo zabezpieczyć i eksploatować maszynę w tym trudnym czasie. W niniejszym materiale zaprezentujemy zasady dotyczące użytkowania koparek.

Praca koparki w trudnych warunkach atmosferycznych

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że okres jesienno-zimowy jest o wiele bardziej wymagający dla koparek niż sezon letni. Praca z twardym i zamarzniętym gruntem w niskich temperaturach, to prawdziwe wyzwanie dla sprzętu budowlanego i jego części. W tym trudnym czasie ogromną rolę odgrywa prawidłowa eksploatacja sprzętu budowlanego. Na co zatem koniecznie trzeba zwrócić uwagę jesienią i zimą?

Funkcjonowanie układu hydraulicznego koparki

Przede wszystkim, aby zmniejszyć ryzyko awarii, konieczna jest regularna wymiana oleju hydraulicznego i to najlepiej na wersję zimową. Oczywiście należy zadbać również o utrzymanie odpowiedniego poziomu oleju. Ponadto niezwykle istotnym aspektem związanym z prawidłowym funkcjonowaniem układu hydraulicznego koparki, jest kontrola jego czystości. Należy regularnie sprawdzać, czy w układzie nie pojawiły się pozostałości zużytych części do koparki itp. Kontrola ta pozwoli odpowiednio wcześnie podjąć właściwe kroki naprawcze w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Warto mieć na uwadze, że to właśnie układ hydrauliczny koparki jest zimą najbardziej narażony na powstawanie awarii i uszkodzeń.

Kontrola stanu technicznego części do koparek

Bezwzględnie należy przeprowadzać regularne kontrole stanu technicznego poszczególnych części, a także pilnować terminów ich serwisowania lub wymiany. Tylko sprawnie działające części do koparek mogą zagwarantować prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie całej maszyny budowlanej. Zatem należy sprawdzić, czy nie doszło do podejrzanych wycieków, czy okablowanie jest na swoim miejscu, a także czy nie należy dołożyć substancji smarnej elementom narażonym na intensywne tarcie i pracującym w warunkach podwyższonych obciążeń.

Odpowiednie przechowywanie maszyny budowlanej

Jesienią oraz zimą ogromne znaczenie odgrywa również właściwe przechowywanie sprzętu budowlanego. Zatem trzeba zadbać o to, aby w chwili spoczynku maszyna przebywała w suchym i ciepłym miejscu. Pozwoli to zapobiec zawilgoceniu części, a także zapobiegnie powstawaniu korozji. W chwili dłuższej nieaktywności koparki, warto również zadbać o podładowanie akumulatora, który również musi być przechowywany w suchym, ale chłodnym miejscu. Dobrze również co jakiś czas skontrolować stan zużycia elektrolitu.

Profesjonalne części do koparek od Entrack

Większość wyżej wymienionych czynności serwisowych i kontrolnych należy wprowadzić zanim nastaną minusowe temperatury. Jednakże to ich systematyczne wykonywanie odgrywa kluczową rolę w bezpiecznej eksploatacji maszyny. Jej odpowiednie przygotowanie na sezon jesienno-zimowy pozwoli zapobiec wielu usterkom i awariom, co niewątpliwie będzie miało przełożenie na zwiększenie żywotności koparki i jej możliwości eksploatacyjnych oraz oczywiście na realne oszczędności.

W Entrack oferujemy szeroki wybór części do maszyn budowlanych, w tym części do koparek od takich marek, jak między innymi JCB, Komatsu, Caterpillar oraz CAT. Wysokiej jakości części do koparek zapewnią bezpieczne i długofalowe działanie maszyny przez bardzo długi czas. Zapraszamy!

Komentarze są wyłączone.