Lemiesze do pługów, czyli co warto wiedzieć

Lemiesz pługa jest najbardziej eksploatowanym elementem osprzętu maszyny. Podczas pracy, lemiesze do pługów często napotykają na swojej drodze przeszkody, takie jak na przykład kamienie. Dobry lemiesz do pługa powinien być wykonany z niezawodnych materiałów, a także pochodzić od sprawdzonego producenta. O czym więc należy pamiętać, wybierając lemiesze do pługów? Część odpowiedzi znajdziesz właśnie tu.

Lemiesze do pługów – wybór 

Możemy wymienić cztery podstawowe lemiesze do pługów:

  • trapezowy, zwany europejskim,
  • dziobowy, czyli  amerykański,
  • ze ścianką polową,
  • z dłutem.

Ich wybór jest mocno związany z tym, na jakim terenie pług będzie pracować. Gleby różnią się między sobą, więc nieodpowiednie dobranie osprzętu może skutkować tym, że czas pracy się znacznie wydłuży, a efektywność spadnie. Co więcej, nieodpowiednie dopasowanie tego rodzaju osprzętu może przyczynić się do jego szybkiego zużycia, a także zniszczenia, co z kolei będzie wiązać się w wielu przypadkach z niemałymi kosztami. Warto pamiętać, że lemiesz do pługa powinien być przede wszystkim odporny na wyginanie i pękanie przez kamienie, które napotyka w czasie pracy.

Informacje na temat innych rodzajów lemieszy znajdziesz w kategorii: lemiesze

Lemiesz do pługa 

Lemiesz do pługa podczas produkcji może być odlewany ze stali odpornej na ścieranie (na przykład trudnościeralnej 500HB) lub kuty. Na rynku można spotkać między innymi osprzęt wykonany ze stali węglowo-manganowej, a także ze stali pancernej. Ta z kolei składa się w trzech warstw: dwóch zewnętrznych i jednej wewnętrznej, przez co lemiesz do pługa jest niezwykle odporny na ścieranie oraz różnego rodzaju deformacje. Wybierając lemiesz, należy więc zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego została ona wykonana. Jako że jest to jedna z najbardziej eksploatacyjnych części pługa, a w szczególności jej dziób, to jakość odgrywa tutaj niezwykle ważną rolę.

części do pługa

Lemiesz do pługa wykonana ze stali szynowej

Lemiesze do pługów, które zostały wykonane ze stali szynowej pojawily się na rynku już w latach 90. Choć od tego czasu wiele się zmieniło, to nadal można je spotkać, a co więcej lemiesze do pługów wykonane ze stali szynowej nadal cieszą się ogromną popularnością — w końcu, jeśli wytrzymują ciężar, jakim jest pociąg, to muszą być solidne, a przynajmniej można tak pomyśleć. Budowa szyny składa się z trzech części: stopy, główki i średnika. Lemiesz do pługa zostaje zawsze wykonany z tej pierwszej części. Cały proces powstawania lemieszy do pługa opiera się na wykorzystywaniu wysokiej temperatury, a później kucia. Jako że tak wykonana lemiesz do pługa często ostyka na powietrzu, to szczególnie polecana jest one do prac na miękkim, lekkim terenie — ze względu na brak gwarancji stopnia jej twardości.

Lemiesze do pługów ze stali specjalnych

Lemiesze do pługów ze stali specjalnych, to w dużej mierze osprzęt, który sprawdzi się na ciężkiej i zakamienionej glebie. Lemiesz do pługa wykonany z odpowiednio obrobionego i dobrego jakościowo materiału może służyć przez naprawdę długi czas, przy czym nie ulegnie on deformacji. Ta stal już na etapie obróbki w hucie ma określoną twardość, dzięki czemu wybrany lemiesz może być odpowiednio dobrany do rodzaju gleby. Lemiesz, który został wykonany w hucie, daje nam również gwarancję jego twardości.

Wybierając lemiesz do swojego pługa, a także innych maszyn — zarówno budowlanych, jak i rolniczych — warto zwrócić uwagę nie tylko na dopasowanie go do określonych warunków pracy, ale również jakość, cenę oraz producenta. Tylko wysokiej jakości osprzęt sprawi, że praca będzie przebiegać sprawnie i bezpiecznie.

Części do pługa – jak o nie dbać?

Części do pługa – podobnie jak innych maszyn – powinny być odpowiednio zadbane. Niezależnie, czy jest to lemiesz czy łącznik – należy o nie odpowiednio zadbać. Przede wszystkim należy zadbać poziom czystości części do pługa. Oczywiście wiadome jest to, że rolnictwo czy odśnieżanie dróg nie sprzyja czystemu wyglądowi maszyn i ich części, jednak jest na to sposób. Przede wszystkim, części do pługa nie powinny być okryte dużą, grubą warstwą brudu, ziemi czy gliny. Jest to bowiem idealne środowisko do rozwijania się rdzy – wilgoć i brak możliwości szybkiej reakcji z naszej strony, a w niektórych przypadkach również swobodnego dostępu do danego miejsca. Zachowanie czystości jest niezwykle ważne w przypadku lemieszy do pługów, ponieważ warstwy brudu mogą wpływać na ostrość samego osprzętu. Nie da się również ukryć, że podstawą jest odpowiednia konserwacja i przeglądy techniczne zarówno pojazdu, jak i konkretnych części do pługa. Pamiętajmy więc, że długą żywotność i niezawodne działanie możemy zapewnić sobie tylko odpowiednią pielęgnacją. Nie można zapomnieć również o tym, że części zamienne powinny pochodzić od najlepszych i sprawdzonych marek, najlepiej rekomendowanych przez samego producenta maszyny.

lemiesze do pługa

Lemiesze do pługa – dlaczego warto w nie inwestować?

Jak już ustaliliśmy – lemiesze do pługa to doskonałe rozwiązanie dla każdej osoby pracującej z tą maszyną. Dlaczego? Odpowiedzi jest co najmniej kilka. Przede wszystkim lemiesze do pługa to ogromne ułatwienie podczas pracy. Niezależnie od tego, czy to pług obrotowy, czy klasyczny – lemiesze do pługa znacznie podnoszą efektywność pracy, a także znacznie wpływają na czas jej wykonania. Zastosowanie lemiesza w pługu sprawia, że prace przebiegają sprawnie, a do ich wykonania potrzebna jest często ta jedna maszyna. Z ciężkimi do usunięcia, zbitymi kawałkami gleby lemiesze do pługa poradzą sobie bez najmniejszego problemu. Pracownicy z kolei nie będą zmuszeni do wykorzystania innej maszyny lub – co gorsza – własnych rąk. Co więcej, wykorzystanie lemieszy do pługów wpływa również na bezpieczeństwo, zarówno maszyny, jak i osób pracujących na placu budowy.

Stan lemieszy do pługa ma znaczenie!

Lemiesze do pługa powinny być również nowe. Inwestując w nieużywany osprzęt, unikniemy rychłej jego wymiany. To także zapewnienie sobie gwarancji, której może brakować w przypadku używanych elementów. Pamiętajmy, że wybierając lemiesze do pługa, które były już używane, nie znamy ich historii, nie wiemy również, czy pewne mankamenty nie zostały dobrze ukryte. Choć inwestycja ta może wydawać się spora, to elementy te – jeśli będą odpowiednio pielęgnowane i serwisowane – będą służyć przez naprawdę długi czas. Warto również pamiętać, aby lemiesze do tego typu maszyn kupować w komplecie z elementami montażowymi. Będzie miało to ogromne znaczenie podczas montażu oraz użytkowania sprzętu. Na rynku znajdą Państwo całą masę osprzętu, jednak pamiętajmy o tym, aby wybierany przez nas produkt był w pełni dopasowany do modelu pługa. Odpowiednie śruby, oryginalnie wyznaczone otwory, ale również wymiary i masa – należy się upewnić czy pasują one do danej maszyny. Lemiesze do pługa dobrze wybierać zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepszym rozwiązaniem jest celowanie w tę samą markę, ponieważ osprzęt dedykowany jest często konkretnym modelom.

Podsumowując – lemiesze to inwestycja, która pozostanie z tobą na długi czas, pomoże uporać się nawet z najcięższym rodzajem gleby, a także znacznie pomoże uprawnić prace budowlane.

Części do pługów znajdziesz w kategorii osprzęt do koparek.