Lemiesze do pługów, czyli co warto wiedzieć

Lemiesz pługa jest najbardziej eksploatowanym elementem osprzętu maszyny. Podczas pracy, lemiesze do pługów często napotykają na swojej drodze przeszkody, takie jak na przykład kamienie. Dobry lemiesz do pługa powinien być wykonany z niezawodnych materiałów, a także pochodzić od sprawdzonego producenta. O czym więc należy pamiętać, wybierając lemiesze do pługów? Część odpowiedzi znajdziesz właśnie tu.

Lemiesze do pługów – wybór 

Możemy wymienić cztery podstawowe lemiesze do pługów:

  • trapezowy, zwany europejskim,
  • dziobowy, czyli  amerykański,
  • ze ścianką polową,
  • z dłutem.

Ich wybór jest mocno związany z tym, na jakim terenie pług będzie pracować. Gleby różnią się między sobą, więc nieodpowiednie dobranie osprzętu może skutkować tym, że czas pracy się znacznie wydłuży, a efektywność spadnie. Co więcej, nieodpowiednie dopasowanie tego rodzaju osprzętu może przyczynić się do jego szybkiego zużycia, a także zniszczenia, co z kolei będzie wiązać się w wielu przypadkach z niemałymi kosztami. Warto pamiętać, że lemiesz do pługa powinien być przede wszystkim odporny na wyginanie i pękanie przez kamienie, które napotyka w czasie pracy.

Informacje na temat innych rodzajów lemieszy znajdziesz w kategorii: lemiesze

Lemiesz do pługa 

Lemiesz do pługa podczas produkcji może być odlewany ze stali odpornej na ścieranie (na przykład trudnościeralnej 500HB) lub kuty. Na rynku można spotkać między innymi osprzęt wykonany ze stali węglowo-manganowej, a także ze stali pancernej. Ta z kolei składa się w trzech warstw: dwóch zewnętrznych i jednej wewnętrznej, przez co lemiesz do pługa jest niezwykle odporny na ścieranie oraz różnego rodzaju deformacje. Wybierając lemiesz, należy więc zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego została ona wykonana. Jako że jest to jedna z najbardziej eksploatacyjnych części pługa, a w szczególności jej dziób, to jakość odgrywa tutaj niezwykle ważną rolę.

Lemiesz do pługa wykonana ze stali szynowej

Lemiesze do pługów, które zostały wykonane ze stali szynowej pojawily się na rynku już w latach 90. Choć od tego czasu wiele się zmieniło, to nadal można je spotkać, a co więcej lemiesze do pługów wykonane ze stali szynowej nadal cieszą się ogromną popularnością — w końcu, jeśli wytrzymują ciężar, jakim jest pociąg, to muszą być solidne, a przynajmniej można tak pomyśleć. Budowa szyny składa się z trzech części: stopy, główki i średnika. Lemiesz do pługa zostaje zawsze wykonany z tej pierwszej części. Cały proces powstawania lemieszy do pługa opiera się na wykorzystywaniu wysokiej temperatury, a później kucia. Jako że tak wykonana lemiesz do pługa często ostyka na powietrzu, to szczególnie polecana jest one do prac na miękkim, lekkim terenie — ze względu na brak gwarancji stopnia jej twardości.

Lemiesze do pługów ze stali specjalnych

Lemiesze do pługów ze stali specjalnych, to w dużej mierze osprzęt, który sprawdzi się na ciężkiej i zakamienionej glebie. Lemiesz do pługa wykonany z odpowiednio obrobionego i dobrego jakościowo materiału może służyć przez naprawdę długi czas, przy czym nie ulegnie on deformacji. Ta stal już na etapie obróbki w hucie ma określoną twardość, dzięki czemu wybrany lemiesz może być odpowiednio dobrany do rodzaju gleby. Lemiesz, który został wykonany w hucie, daje nam również gwarancję jego twardości.

Wybierając lemiesz do swojego pługa, a także innych maszyn — zarówno budowlanych, jak i rolniczych — warto zwrócić uwagę nie tylko na dopasowanie go do określonych warunków pracy, ale również jakość, cenę oraz producenta. Tylko wysokiej jakości osprzęt sprawi, że praca będzie przebiegać sprawnie i bezpiecznie.