Rodzaje lemieszy – jakie wyróżniamy?

Lemiesze odgrywają ważną rolę podczas pracy maszyn budowlanych, a także maszyn rolniczych. Zależnie od ich zastosowania w konkretnej maszynie, jak i rodzaju terenu, na którym będą one pracować, należy wybrać odpowiednie rodzaje lemieszy. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sporą część gotówki — odpowiedni rodzaj lemieszy dobrany do gleby sprawi, że nie będą one ulegać tak szybciej eksploatacji oraz zniszczeniu. Będzie to zdecydowanie inwestycja na dłuższy czas.

Rodzaje lemieszy do pracy na lekkiej glebie

Pierwszymi rodzajami lemieszy, jakie wymienimy, będą te, które dedykowane są do pracy na lekkiej glebie — mocniejszy i bardziej ostry lemiesz mógłby ją uszkodzić i zafundować nam więcej pracy.

Przede wszystkim w pracach na glebie lekkiej, doskonale sprawdzą się rodzaje lemieszy europejskich, tak zwanych trapezowych. Jak można się domyślić, swoją nazwę zawdzięczają one swojemu kształtowi. Z ich wykorzystaniem można spotkać się również podczas prac na glebach średnich. Lemiesze trapezowe polecane są szczególnie prac, w których lemiesz nie będzie wbijany zbyt głęboko. Ten rodzaj lemieszy charakteryzuje się wąskim ostrzem, które pozostaje ostre przez naprawdę długi czas.

Rodzaj lemiesza dla gleby o wysokiej kulturze

Kolejnym rodzajem lemieszy są lemiesze samoostrzące. Szczególnie polecane są one do prac rolniczych na glebach o wysokiej kulturze. Cechą charakterystyczną dla tych lemieszy jest to, że są one niezwykle odporne na ścieranie. Ogromną zaletą jest również to, że nie wymagają one pociągania, czyli przywracania właściwego kształtu osprzętu za pomocą ciepła i zapasu materiału.

rodzaje lemieszy

Rodzaje lemieszy do pracy ze średniego typu glebą

Dla prac na średniego typu glebach możemy wyróżnić dwa rodzaje lemieszy — z wymiennym ostrzem oraz dziobowy, często nazywamy amerykańskim. Ten pierwszy cechuje się tym, że (podobnie jak samoostrzacych się) nie wymaga wykonania na nim pociągania po pewnym czasie użytkowania. Z kolei lemiesz amerykański sprawdzi się nie tylko na glebach średnich, ale również ciężkich i zakamienionych. Zaletą, która z pewnością przekonuje do siebie, jest fakt, że przez długi czas jest on ostry. Co więcej, te rodzaje lemieszy zastosowane w pługach sprawiają, że osadzają się one w glebie dużo lepiej — wszystko to za sprawą wyciągniętego dzioba. Lemiesz dziobowy bardzo dobrze poradzi sobie na glebach, które są nieco twardsze. Warto pamiętać, że nieco słabszy osprzęt mógłby sobie nie poradzić, a także ulec zniszczeniu, narażając nas na koszty.

Rodzaje lemieszy przeznaczone do mocnego zakamienienia

Jeśli gleba jest zakamieniona, ciężka, a nawet gliniasta, doskonałym wyborem będą lemiesze ze ścianką polową. Dzięki nim prace przebiegają znacznie sprawniej i przyjemniej, ponieważ bardzo dobrze zagłębiają się one w glebie. Kolejnym z rodzai lemieszy jest lemiesz dłutowy, który sprawdzi się także bardzo dobrze w bardzo zbitych glebach. Są one szczególnie polecane ze względu na swoją wytrzymałość i wysokiej jakości wykonanie. Lemiesz dłutowy z wymiennym dziobem to także doskonały wybór dla gleb tego rodzaju — jego dziób można w prosty i szybki sposób wymienić na inny.

Wybierając rodzaje lemieszy, należy zawsze kierować się rodzajem terenu, na którym będą one pracować, a także maszyną, z której zostaną zamocowane. Warto pamiętać, aby osprzęt był jak najlepszej jakości i pochodził od sprawdzonych producentów — w przeciwnym wypadku może być do niebezpieczne dla naszej maszyny, jak i portfela.

Więcej informacji na temat lemieszy, które oferuje firma Entrack, znajdziesz tutaj: lemiesze.