Lemiesze

Lemiesze

Stal jest głównym materiałem wykorzystywanym w produkcji maszyn przeznaczonych do prac budowlanych oraz ziemnych i nie ma się tu czemu dziwić, ponieważ jest to bez wątpienia najbardziej wytrzymały materiał. Nie ma natomiast żadnych wątpliwości co do tego, że wytrzymałość jest jedną z najważniejszych cech, jakie powinny posiadać takie maszyny, ponieważ warunki, w których wykonują one swoją pracę, nie należą do najłatwiejszych. Ze stali wykonywane są zarówno główne, najbardziej masywne części maszyn budowlanych takich jak koparki, spycharki czy ładowarki, jak też ich drobne elementy.

Wymiana części

Nie ulega jednak wątpliwości, że pomimo tego, iż stal jest materiałem wyjątkowo wytrzymałym, to jednak pewne elementy w maszynach do prac budowlanych i ziemnych, mimo tego, że również są wykonane ze stali, co pewien czas kwalifikują się do wymiany. Części takie jak lemiesze wymagają co pewien czas wymiany przede wszystkim dlatego, że w trakcie pracy maszyn podlegają one dość dużym naciskom, co w naturalny sposób wpływa na ich zużywanie się. Nie można natomiast zbagatelizować oznak zużycia takich elementów i zaniechać ich wymiany, kiedy to konieczne, ponieważ takie zaniedbanie może skutkować w niedalekiej przyszłości poważniejszą awarią maszyny, która wyłączy ją z użytku na dłuższy czas i na pewno jej naprawa wygeneruje większe koszty niż sama wymiana części.

Oczywiście, kiedy już musimy wymienić lemiesze, warto poświęcić temu trochę czasu, dzięki czemu znacznie opóźnimy w czasie kolejną wymianę. Wybierając starannie nowe części wymienne do maszyn przeznaczonych do prac budowlanych oraz ziemnych, z pewnością wybierzemy elementy wykonane z najwyższej jakości stali, przy użyciu najnowszych technologii, a co za tym idzie – o wysokiej wytrzymałości i żywotności. Właśnie na to powinniśmy zwracać uwagę w pierwszej kolejności – jakość stali, z której wykonane są lemiesze. Najlepiej żeby była to stal hartowana oraz trudnościeralna, ponieważ to właśnie odporność na ścieranie decyduje o tym, jak długo lemiesz będzie nam służył prawidłowo. Oczywiście kiedy stajemy przed koniecznością wymiany jakiejkolwiek części w naszych maszynach, musimy pamiętać o tym, że zamawiane przez nas elementy muszą być dostosowane do rodzaju maszyny, jaką posiadamy. Dlatego też kontaktując się producentem części wymiennych musimy przede wszystkim ustalić, czy jest nam on w stanie dostarczyć interesujące nas elementy dopasowane do posiadanego przez nas urządzenia. Niektóre modele maszyn budowlano-ziemnych są rzadko spotykane i w związku z czym stosowane w nich lemiesze mają nietypowe parametry, przez co muszą być najczęściej wykonywane na zamówienie. Dlatego też jeśli posiadamy właśnie takie urządzenie, musimy dodatkowo zwrócić uwagę na to, czy interesujący nas producent podejmie się zadania wykonania nietypowej części na zamówienie, ponieważ nie każdy producent posiada w swojej ofercie takie usługi. Jeśli tak, najczęściej musimy też liczyć się z tym, że będzie nas to dodatkowo kosztować.