Parę słów o rolkach jezdnych

Wesołych Świąt
22 grudnia, 2020
Zęby do łyżek koparkowych – polecane przez nas systemy zębowe
10 lutego, 2021

Parę słów o rolkach jezdnych

Rolki jezdne to istotny dla prawidłowego działania maszyny element podwozia. Jako że jest wysoce narażony na zużycie i przede wszystkim na wysokie obciążenie, wymaga regularnej kontroli, serwisu, a także wymiany. Dla optymalnej wydajności maszyny, jak i bezpieczeństwa osób pracujących, nie tylko stan rolek jezdnych wymaga zainteresowania. Warto wiedzieć również, jakie będą odpowiednie dla danej maszyny.

Rodzaje rolek jezdnych

Choć na pierwszy rzut oka, każde podwozie koparki wygląda dość podobnie, to w zależności od modelu może się nieco różnić. Tą różnicą są przede wszystkim rozmiary. Ta sama zasada dotyczy całego osprzętu maszyn budowlanych. Podczas wyboru rolek jezdnych, należy pamiętać o tym, że teoretycznie wyróżniamy ich dwa rodzaje: rolki jezdne i rolki podtrzymujące. Jak można się domyślić, różnią się przede wszystkim zastosowaniem, jak i samym miejscem ich montażu. Ponadto, rolki jezdne można podzielić na jedno i dwukrawędziowe. Rolki jezdne dostępne na rynku w dużej części są częściami, które można bardzo łatwo dobrać, pasującymi do większości modeli maszyn budowlanych. Warto jednak mieć na uwadze, że nie zawsze musi tak być. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo i nie narazić maszyny na większe awarie, a siebie na koszty, należy się zorientować, czy akurat nasza maszyna (na przykład koparka) nie wymaga bardziej nietypowych rolek. Wtedy należy bezzwłocznie zorientować się, czy i gdzie są one dostępne lub który producent może wykonać je pod nasze indywidualne potrzeby.

Jak dobrać odpowiednie rolki jezdne do maszyn budowlanych?

Odpowiednio dobrane rolki jezdne do maszyn budowlanych są jednym z podstawowych elementów, jeśli chcemy zagwarantować długą żywotność maszyny, jak i samą jej wydajność. Pierwszym aspektem, który wpływa na odpowiedni wybór rolek do maszyn budowlanych, jest ich rozmiar. Wiadome jest, że do minikoparki będziemy potrzebować zupełnie innego rozmiaru, niż do spycharki czy większej koparki. W zależności od maszyny i pracy, którą ona wykonuje, na rolki oddziałuje zupełnie inne obciążenie. To z kolei ściśle wiąże się z wykorzystanym do ich produkcji materiałem, jak również samą konstrukcją rolek. Te wszystkie informacje pozwolą na bezpieczne dobranie rolek jezdnych lub podtrzymujących do konkretnej maszyny. Jeśli jednak nie jesteśmy do końca pewni, jakich rolek potrzebujemy — zgłośmy się z prośbą o pomoc do producenta części maszyn budowlanych. Z całą pewnością pomoże on nie tylko dobrać odpowiednie części, ale również udzieli podstawowych informacji na temat rolek, które mogą przydać się w przyszłości. Naszą ofertę możesz sprawdzić, wchodząc w kategorię podwozia gąsienicowe.

Ważna kwestia — jakość

Nie da się ukryć, że jakość również odgrywa ogromną rolę podczas wyboru rolek jezdnych i podtrzymujących. Warto decydować się na części do maszyn budowlanych od sprawdzonych producentów. Wykonanie rolek, jak i innych elementów powinno być nienaganne, z wykorzystaniem jak najlepszej jakości materiałów. Tylko wtedy ich żywotność będzie zadowalająca. Maszyny budowlane wykonują ciężką pracę i narażone są na zużycie. Tak samo ich części zamienne. Nie chcąc narazić się na dodatkowe koszta, wybierajmy więc jak najlepsze produkty. Chcą zaoszczędzić, możemy sobie tylko zaszkodzić. Warto pamiętać również, by zwrócić uwagę na gwarancję, jaką daje nam producent.

Komentarze są wyłączone.