Koparka czy koparko-ładowarka? Poznaj różnice!

Napinacz gąsienicy – co warto o nim wiedzieć?
22 października, 2021
Jak dbać o maszyny budowlane w sezonie?
6 marca, 2023

Koparka czy koparko-ładowarka? Poznaj różnice!

Osoby nie związane z branżą budowlaną często nie widzą różnicy pomiędzy koparką a koparko-ładowarką. Nie można się jednak temu dziwić. Maszyny budowlane o których mowa są do siebie łudząco podobne – właśnie dlatego większość osób uważa je za duże koparki. Pojęcie to i różnica między maszynami w większości przypadków ma znaczenie tylko i wyłącznie dla osób związanych z tą branżą. Sytuacja zmienia się jednak jeśli szukamy usług prac budowlanych lub chcemy wynająć tego typu sprzęt – właśnie wtedy warto znać odpowiedź na pytanie czym różni się koparka od koparko-ładowarki.

Różnica między koparką a koparko-ładowarką jest również istotna kiedy decydujemy się na wykonanie kursu. Certyfikat, jaki posiada operator koparki nie uprawnia bowiem do kierowania koparko-ładowarką. Każde z nich wymaga osobnych uprawnień i przebytych kursów.

Czym jest koparka?

Koparki dzielą się na dwa rodzaje – koparki kołowe (opierają się one na napędzie kołowym) oraz koparki gąsienicowe, które najczęściej swoje zastosowanie odnajdują na placach budowy, podczas robót ziemnych i robót drogowych oraz w czasie różnego rodzaju wykopów. Przeznaczone są do oddzielenia i ewentualnego załadunku urobku na środek transportu. Tym, czym charakteryzuje się koparka to wysięgnik, na końcu którego można zamontować łyżkę ale również chwytak elektromagnetyczny, młot wyburzeniowy, frezarkę, rozdrabniacz i wiele innych – dzięki temu koparka posiada znacznie więcej zastosowań.

Sprzęt ten dzieli się na koparki jednonaczyniowe oraz koparki wielonaczyniowe, które różnią się pod kątem systemu pracy.

Nie da się również ukryć, że koparki są jednymi z najważniejszych maszyn wykorzystywanych na budowie.

Czym różni się koparka od koparko-ładowarki?

Koparko-ładowarki – charakterystyka

Nie sposób się nie domyślić, że koparko-ładowarka to połączenie dwóch maszyn – koparki i ładowarki. Bez wątpienia jest to bardzo uniwersalna i wszechstronna maszyna. Doskonale sprawdzi się do oddzielania urobku, jego ładunku, a także transportu, jednak przede wszystkim koparko-ładowarka zwykle nabiera powstały urobek. Ładowarko-koparka doskonale sprawdza się na niemalże każdej budowie oraz podczas szeroko rozumianych prac ziemnych.

Budowa koparko ładowarki

Najczęściej spotykane koparko-ładowarki zbudowane są na wzór konstrukcji traktora o napędzie i podwoziu kołowym. Układ ładowarki (roboczy) zamocowany jest czołowo – stąd ładowarki czołowe – dzięki czemu wyróżnia się niezwykle wysoką sprawnością pracy, z kolei układ koparki znajduje się z tyłu maszyny, co przekłada się na bardzo szerokie pole manewru.

Budowa koparko ładowarki to także przede wszystkim podwozie i nadwozie. Podwozie koparko ładowarki jest niczym innym jak ramą, która umieszczona jest na mostach napędowych. Tylko tylny most zamocowany jest do ramy sztywno – przedni pozwala na skręt. Dzięki temu maszyna pozwala na poprzeczny przechył przedniego mostu, dzięki czemu koparko ładowarka stoi stabilnie na podłożu, a jej koła bądź gąsienice mają z nim stały kontakt. Nadwozie koparko ładowarki z kolei to kabina operatora maszyny, maska silnika, podesty robocze, zbiorniki i błotniki. To właśnie w kabinie operatora znajdują się dźwignie sterujące maszyną, przyciski i pulpity z wszelkimi komunikatami – można więc powiedzieć, że kabina operatora jest mózgiem koparko ładowarki.

Koparko-ładowarki mają szerokie zastosowanie, jednak ich największą zaletą – szczególnie dla operatora koparki – jest możliwość wykonywania szeregu różnych prac bez konieczności używania wielu maszyn, których zmiana zdecydowanie wydłuża czas pracy. Co więcej, koparko-ładowarki można wyposażyć w osprzęt taki jak lemiesze, zamiatarki czy różnego rodzaju łyżki.

Czym różni się koparka od koparko-ładowarki?

Czym różni się koparka od koparko-ładowarki? Przede wszystkim liczbą wysięgników. Koparka wyposażona jest w jeden, z kolei koparko-ładowarka posiada aż dwa wysięgniki. Znaczącą różnicą są również uprawnienia. Operator koparki nie jest uprawniony do kierowania koparko-ładowarką. Sprzęty te różnią się również po kątem obsługi, poruszania się a także samej pracy. Bez wątpienia różnią się również pod kątem wybierania do nich osprzętu, w tym szczególnie łyżek, które muszą być dostosowanie niemalże idealnie do konkretnego modelu maszyny budowlanej.

Czym różni się koparka od koparko-ładowarki

Maszyna budowlana dostosowana do twoich potrzeb

Producenci koparek, ładowarek i koparko-ładowarek wiedzą jak ważne jest kupno sprzętu odpowiadającemu potrzebom. Wybierając odpowiedni sprzęt należy więc zastanowić się czego potrzebujemy – nie każdej firmie budowlanej będą odpowiadać te same rozwiązania. Zwróćmy więc uwagę nie tylko na markę i łatwość serwisowania, ale również możliwości jakie oferuje maszyna. 

Sprawdź również jak dbać o maszyny budowlane.

Zastanawiasz się jaki osprzęt dobrać do ładowarko-koparki i koparki? Sprawdź osprzęt do koparek MITO.

Komentarze są wyłączone.