Jak dbać o maszyny budowlane w sezonie?

Koparka czy koparko-ładowarka? Poznaj różnice!
21 czerwca, 2022
Lemiesze do łyżek
21 marca, 2023

Jak dbać o maszyny budowlane w sezonie?

Maszyna na budowie najczęściej potrzebna jest w sezonie wiosennym i letnim. To właśnie wtedy wykonywane są wszelkie prace budowlane na świeżym powietrzu, a maszyny budowlane do robót ziemnych są wręcz niezbędne. 

Ze względu na charakter swojej pracy, maszyny budowlane w sezonie są narażone na wysoką eksploatację, obciążenia mechaniczne i techniczne, a także zabrudzenia, które mogą przyczynić się do pogorszenia stanu maszyny oraz jej komponentów. Maszyny budowlane do robót ziemnych – koparki, ładowarki, koparko-ładowarki czy minikoparki – dostosowane są do pracy z dużym obciążeniem. Związane jest to z podniesionym ryzykiem częstszego zużywania niektórych części, co z kolei wymaga od właścicieli serwisów, napraw czy remontów maszyn budowlanych. Jak więc dbać  o maszyny budowlane w sezonie? Oto rady, które z pewnością pomogą.

Maszyny budowlane do robót ziemnych – części

Chcą odpowiednio zadbać o maszyny budowlane podczas sezonu należy przede wszystkim skupić się na komponentach. Stan części maszyn budowlanych nie powinien budzić żadnych wątpliwości – jest to ściśle związane zarówno z efektywnością pracy, jak i bezpieczeństwem osób pracujących z daną maszyną. Nie warto również oszczędzać na elementach maszyn budowlanych, ponieważ może doprowadzić nas to do jeszcze większych wydatków, niż zakładaliśmy. Przede wszystkim używane części nie zawsze są dobrym pomysłem. Części, które były już narażone na eksploatację nigdy nie będą w tak dobrym stanie jak te nowe. Nie znamy również sposobu ich użytkowania, często nie obejmuje ich gwarancja. Takie rozwiązanie sprawdzi się na krótki czas, po którym konieczne będzie zainwestowanie w nowe części. Części w złym stanie mogą też prowadzić do drobnych usterek, które mogą przerodzić się w znacznie poważniejsze awarie. Nowe części do maszyn budowlanych są niemalże idealnie dopasowane do danego modelu i rodzaju pracy maszyny. Obejmuje je też gwarancja, dzięki której w razie problemów możemy zgłosić się do producenta. Zęby systemowe muszą być dopasowane do konkretnej koparki, podobnie jak podwozie gąsienicowe powinno być dopasowane do konkretnego rodzaju maszyny. Te dwa elementy są doskonałymi przykładami tego, że poszczególne elementy powinny być nowe, a ich stan nie powinien budzić wątpliwości.

Jak dbać o maszyny budowlane w sezonie

Serwis maszyn budowlanych czyli podstawa w sezonie

Serwisowanie maszyn budowlanych to wręcz podstawa do zachowania ich dobrego stanu i wydłużenia żywotności. Serwis maszyn budowlanych powinien być przeprowadzany przez specjalistów w renomowanych punktach. Samodzielne przeprowadzenie serwisu maszyn budowlanych może skutkować przeoczeniem pewnych mankamentów oraz niepoprawnym wykonaniem prac serwisowych. Operator maszyny budowlanej powinien jednak być czujny! Wszelkie niepokojące dźwięki, drgania, wycieki czy zapachy niezwłocznie powinny być zgłoszone a maszyna sprawdzona przez specjalistów.

Naprawa maszyn budowlanych zgodnie z potrzebami 

Nie sposób ukryć tego, że maszyny budowlane wymagają z biegiem czasu napraw. O tym o czym należy pamiętać to przede wszystkim fakt, że naprawy maszyn budowlanych powinny być wykonywane na czas. Zwłoka może prowadzić do znacznie poważniejszych usterek, które mogą zaważyć na jakości pracy a także późniejszej żywotności maszyny. 

Ważny jest również remont maszyn budowlanych. O ile naprawa maszyn budowlanych wynika z ich usterek i konieczności naprawy, tak remont maszyn budowlanych można traktować jako działanie profilaktyczne. Działanie to polega na regeneracji z wykorzystaniem coraz to nowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Remont maszyny pozwoli zachować jej dobry stan (jak i stan komponentów) na zdecydowanie dłuższy czas i wbrew pozorom zaoszczędzić pieniądze na naprawach. 

Sprawdź również zasady eksploatacji koparek w okresie jesienno-zimowym.

Komentarze są wyłączone.