Napinacz gąsienicy – co warto o nim wiedzieć?

EROBOCZE SHOW – JEDYNA TAKA IMPREZA W POLSCE
30 sierpnia, 2021
Koparka czy koparko-ładowarka? Poznaj różnice!
21 czerwca, 2022

Napinacz gąsienicy – co warto o nim wiedzieć?

Napinacz gąsienicy to jeden z ważniejszych elementów, który pozwala na bezpieczne i prawidłowe regulowanie naciągu w maszynach budowlanych, w tym w spycharkach, ładowarkach i koparkach – czyli wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z podwoziem gąsienicowym. Zapewnia on odpowiednie napięcie podwozia, dzięki czemu łańcuchy są odpowiednio naciągnięte. Ich zastosowanie ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort pracy.

Napinacz gąsienicy, a eksploatacja

Jak można się domyślić, maszyny budowlane nie pracują w najłatwiejszych warunkach. Często (a wręcz niemal zawsze) poruszają się po ciężkich i nierównych terenach pełnych błota, gliny, kamieni i wody. Właśnie dlatego, tak ważne jest to, aby napięcie podwozia gąsienicowego nie budziło żadnych zastrzeżeń. Poprzez eksploatację, naciąg może się zmieniać z każdym dniem, a nawet każdym przebytym przez maszynę kilometrem. Z kolei zbyt słabe napięcie może doprowadzić do uszkodzenia niektórych elementów podwozia, a co więcej stanowić zagrożenie dla osoby pracującej na maszynie, jak i pracowników znajdujących się w okolicy. Napinacze gąsienicy mają więc za zadanie doprowadzić napięcie w podwoziu gąsienicowym to takiego stopnia, aby nie stwarzało ono żadnego zagrożenia dla otoczenia. Mają one zapobiec zbyt szybkiej eksploatacji części gąsienicy oraz pomóc w pracach serwisowych nad maszyną.

napinacz łańcucha

Jak prawidłowo wykorzystać napinacz łańcucha?

Napinacz do łańcucha wbrew pozorom nie jest tak ciężki w obsłudze, pod warunkiem, że dokładnie wiemy, co robimy. Przede wszystkim musimy zorientować się, jak duże ma być napięcie łańcucha. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do zbyt dużego zużycia tulei gąsienicy, a nawet koła napędowego i samego łańcucha. Należy tu również zaznaczyć, że zbyt napięta gąsienica wymaga większego zużycia mocy, a co się z tym wiąże – również paliwa. Pracę z napinaczem łańcucha musimy zacząć przede wszystkim od odpowiedniego ustawienia maszyny, pamiętając przy tym o zachowaniu wysokiej ostrożności. Maszynę należy odpowiednio ustawić – obrócić nadwozie, opuścić łyżkę, aby podnieść maszynę oraz podłożyć klocki dla większego bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy przestrzegać instrukcji obsługi maszyny. Ugięcie gąsienicy musi mieścić się w podanym przez producenta przedziale, jeśli tak nie jest, należy dokręcić (lub wręcz przeciwnie) samą gąsienicę. Po regulacji gąsienic i napięcia łańcuchów maszynę należy kilka razy przesunąć w tył i przód. Jeśli po ponownym sprawdzeniu ugięcia gąsienicy i napięciu łańcucha nadal nie mieszczą się one w określonym przedziale, należy ponownie podjąć się ich regulacji.

Gdzie kupić napinacz do łańcucha dla maszyny budowlanej?

Napinacz do łańcucha maszyny budowlanej musi być zgodny ze specyfikacją samej maszyny, jak i zaleceniami producenta. Kupując napinacz do łańcucha w pierwszym lepszym miejscu, może skutkować brakiem efektów, a co gorsza uszkodzeniem podwozia. Aby uniknąć tego typu sytuacji, należy więc kierować się markami renomowanymi przez producenta konkretnej maszyny budowlanej. Warto również pamiętać o tym, aby napinacz gąsienicy pochodził ze sprawdzonego, pewnego źródła. Najlepiej więc kupować je w specjalistycznych sklepach oraz hurtowniach, zawsze z pierwszej ręki. Daje nam to pewność, że zakupione przez nas napinacze gąsienicy będą kompatybilne z maszyną, a także nie będą w żadnym stopniu zniszczone ani uszkodzone.

Na co zwrócić uwagę wybierając napinacze gąsienicy?

Kupując napinacze gąsienicy, warto wziąć pod uwagę – jak już wspomnieliśmy – miejsce pochodzenia produktu. Powinien być od sprzedawany w renomowanym miejscu, posiadać wszelkie atesty i certyfikaty. Szczególną uwagę należy zwrócić również na specyfikację produktu – czy aby na pewno napinacze gąsienicy są dedykowane modelowi konkretnej maszyny. Niezwykle ważne jest również wykonanie i wykorzystanie materiału do produkcji napinaczy. W końcu im lepszy materiał, tym lepsza skuteczność i dłuższa żywotność. Nie należy zapominać również o gwarancji producenta, którą możemy uzyskać tylko i wyłącznie wtedy, gdy napinacz jest nowy, z pierwszej ręki.

napinacz gąsienicy

Sprawdź również: części do koparek, lemiesz do pługa, gąsienice stalowe

Komentarze są wyłączone.