Jak powinna wyglądać prawidłowa wymiana gumowej gąsienicy? O tym w naszym wpisie, zapraszamy!
Gumowe gąsienice coraz częściej są użytkowane w maszynach budowlanych, które posiadają podwozie gąsienicowe (np. koparki, minikoparki). W porównaniu do gąsienic stalowych, są one niezwykle proste w eksploatacji, gdyż nie wymagają kosztownych i skomplikowanych napraw, a jedynie wymiany na nowy egzemplarz. Jak zatem należy zabrać się za wymianę gąsienic?
Maszyny budowlane poruszają się po niezwykle trudnym terenie, jakim jest przede wszystkim plac budowy. Twarde, kamieniste i nierówne podłoże to prawdziwe wyzwanie dla gąsienic gumowych, które mają z nim bezpośredni kontakt. Na szczęście wyeksploatowana gąsienica do koparki nie nastręcza zbytnich trudności podczas wymiany. Wystarczy jedynie wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas jej demontażu oraz montażu.
Rozpoczynając ściąganie gumowej gąsienicy z koparki, koniecznie należy zwrócić uwagę na stan techniczny pozostałych części maszyny budowlanej. Takie elementy, jak koła napędowe, koła napinające, a także rolki jezdne, muszą być zdatne do dalszej eksploatacji. Nakładanie nowej gąsienicy do koparki nie ma sensu, jeśli stan powyższych elementów pozostawia wiele do życzenia. Użytkowanie maszyny z wyeksploatowanymi częściami stwarza niebezpieczeństwo dla operatora maszyny budowlanej oraz osób postronnych. Dodatkowo jest nieekonomiczne, gdyż może doprowadzić do kosztownych awarii.
Gdy pozostałe elementy koparki są w dobrym stanie lub zostały wymienione, można podjąć się zakładania nowej gąsienicy. W przypadku koparek o sporych gabarytach, podczas wymiany można wykorzystywać drugą koparkę, a dokładnie jej lemiesz oraz łyżkę. Wówczas zadaniem operatora jest zsunięcie, a następnie nałożenie gąsienicy, co wymaga nie tylko cierpliwości, ale przede wszystkim precyzji w działaniu. W przypadku koparek o niewielkich gabarytach — w tym minikoparek — zsunięcie i nałożenie nowej gumowej gąsienicy jest o wiele prostsze, gdyż nie wymaga ingerencji drugiego sprzętu. Wystarczy wówczas zadbać o bezpieczne odchylenie koparki (aby gąsienica gumowa nie dotykała podłoża) oraz odkręcenie śruby luzującej koła napinające. Wówczas gąsienica niemal sama się zsuwa ze sprzętu. W analogiczny sposób należy zamocować nową gąsienicę — i gotowe!
Podczas zakładania nowych gąsienic, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich odpowiednie napięcie. Jest to kwestia naprawdę kluczowa, gdyż zbyt luźno zamocowane mogą spadać i powodować problemy z poruszaniem się koparki, a zbyt mocno naciągnięte mogą najzwyczajniej się rozerwać. Jak zatem należy prawidłowo naciągnąć gąsienice gumowe w koparce? Otóż optymalny naciąg gąsienicy powinien wynosić ok. 10-20 mm. W czasie użytkowania koparki naciąg może się zmieniać (luzować), dlatego też warto regularnie go weryfikować i w razie potrzeby poprawiać. W przypadku zamontowania nowych gąsienic koniecznie trzeba kontrolować to częściej.
Gąsienice gumowe sukcesywnie wypierają wersje stalowe, ze względu na swoje liczne zalety. Świadczy o tym chociażby fakt, że wszędzie tam, gdzie nie można pozwolić sobie na wymianę gąsienic stalowych na gumowe, często stosuje się nakładki gumowe na gąsienice. Przestrzeganie zaleceń producenta oraz prawidłowa eksploatacja gąsienic do koparki sprawi, że będą one służyć przez długi czas. W Entrack oferujemy szeroki wybór gąsienic gumowych do koparek oraz minikoparek od czołowych producentów. Zachęcamy do bliższego poznania naszych produktów z kategorii: gąsienice gumowe.