Maszyny budowlane — jak o nie dbać?

Zęby do łyżek koparkowych – polecane przez nas systemy zębowe
10 lutego, 2021
EROBOCZE SHOW – JEDYNA TAKA IMPREZA W POLSCE
30 sierpnia, 2021

Maszyny budowlane — jak o nie dbać?

O maszyny budowlane, podobnie jak o każdy inny pojazd trzeba dbać. Jako że są one narażone na wysoką eksploatację przez pracę w trudnych warunkach, należy zwracać szczególną uwagę na części maszyn budowlanych. Jak można się pewnie domyślić, koszt naprawy takiej maszyny może być naprawdę wysoki, a uszkodzenia mogą pociągnąć za sobą kolejne usterki. Można jednak uniknąć tego niezbyt przyjemnego scenariusza. Wystarczy tylko przyłożyć uwagę do stanu technicznego maszyny budowlanej i regularnie kontrolować jej części. Odpowiednia dbałość o (można by powiedzieć) detale odegra tutaj kluczową rolę.

Serwis części maszyn budowlanych

Maszyny budowlane, z których obecnie korzystamy, w znacznym stopniu przyczyniają się do wydajności i efektów pracy. Nie można się nie zgodzić, że rozwój technologii pozwala nam na coraz bardziej komfortowe rozwiązania. Niemniej jednak serwis części maszyn budowlanych niezmiennie jest jednym z najważniejszych aspektów, jeśli chodzi o dbałość o sprzęt budowlany. Części do koparek, czy części do ładowarek są narażone nieraz na wysoką eksploatację przez specyfikę ich pracy. Serwisowanie ich pozwoli nam na utrzymanie ich w dobrym stanie przez dłuższy czas. Ogromną rolę odgrywa tutaj również kwestia czystości poszczególnych elementów. Pozostała na maszynie i jej częściach gleba i pył mogą przyczynić się do powstania korozji, a nawet poważniejszych uszkodzeń. Serwis części i maszyn budowlanych jest niezwykle ważny, jednak to, jak my sami dbamy o nasz sprzęt, ma ogromne znaczenie, jak nasze maszyny będą pracować, a także jak długo będą utrzymywać się w dobrym stanie. Warto zwrócić również uwagę na to, gdzie serwisujemy nasze maszyny budowlane i ich części. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście serwisowanie ich w autoryzowanych serwisach, które specjalizują się w tego typu ciężkich sprzętach. Przecież lemiesze czy zęby do koparki również kupujemy u renomowanych producentów — dlaczego więc serwis przeprowadzać gdzie indziej?

jak dbać o maszyny budowlane

Przeglądy techniczne, a maszyny budowlane

Przeglądy techniczne maszyn budowlanych mają ogromne znaczenie. Tak samo, jak wykonujemy przeglądów samochodów, powinniśmy zadbać o przeglądy maszyn, szczególnie że pracują one w ciężkich warunkach, a ich eksploatacja jest niezwykle wysoka. Dzięki nim jesteśmy w stanie na bieżąco kontrolować stan techniczny pojazdu i móc uniknąć poważnych awarii. To także kluczowe dla bezpieczeństwa pracowników budowlanych. Nie da się ukryć, że wypadki na placach budowy zdarzają się dość często, czemu równie często winny jest czynnik ludzki i zaniedbania, takie jak nieregularny lub nieprzeprowadzany przegląd stanu technicznego maszyn budowlanych. W razie wypadku na budowie analiza przeprowadzana przez uprawnione do tego służby — czyli PIP — często opiera się w dużej mierze na wyniku sprawdzenia stanu maszyn. Właśnie dlatego, przeglądy techniczne są tak ważne. Udając się na przegląd techniczny jakiejkolwiek maszyny budowlanej, szczególną uwagę należy zwrócić na pompy wtryskowe, elementy silnika, ale także koła napędowe i rolki jezdne. Choć wydaje się to dość oczywiste, to wiele osób o tym zapomina. Tutaj również podobnie jak w przypadku serwisu, najlepszą opcją będą renomowane i autoryzowane stacje kontroli tych specyficznych pojazdów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że diagnostyka zostanie przeprowadzona poprawnie, a personel będzie dokładnie wiedział jak obchodzić się z danym modelem.

Naprawa maszyn budowlanych

Naprawa maszyn budowlanych wydaje się oczywista. O ile gąsienice gumowe i stalowe możemy wymienić na nowe we własnym zakresie, tak z niektórymi elementami możemy sobie zwyczajnie nie poradzić. Naprawy należy wykonywać niezwłocznie, jeśli tylko zauważymy problem. Względnie błahe usterki mogą doprowadzić do niemałych uszkodzeń, a także ogromnych kosztów. Naprawa maszyn budowlanych to także podstawa, aby zapewnić bezpieczeństwo pracowników budowy, jak i otoczenia. Zignorowane awarie mogą być wręcz tragiczne w skutkach. Niezbędne jest kontrolowanie stanu układu hydraulicznego, hamulcowego i kierowniczego. Koszt ich naprawy może okazać się naprawdę niewielki w porównaniu z tym, jak duże koszty będziemy musieli ponieść, jeśli nie usuniemy awarii na czas.

Komentarze są wyłączone.